Przejdź do głównej zawartości

HTML dla każdego


Wielu z nas nie zna języka HTML i wcale nie musi, ale przydaje się on do pisania opisów skrytek. Poniżej trochę najprostszych sposobów na formatowanie tekstu, dodanie linków itp. Wprawdzie już dawno odeszło się od tego sposobu na rzecz CSS, ale CSS jest trudniejszy i do tworzenia opisów skrytek spokojnie wystarczy HTML. To naprawdę łatwe i wszystkim polecam.

Żeby sformatować dany fragment tekstu trzeba umieścić go w ramach tagów. Tag to nazwa funkcji umieszczona między znakami mniejszości i większości. Można tę czynność powtarzać wielokrotnie w różnych miejscach tekstu i przesuwać tag otwierający i zamykający w taki sposób, żeby formatowanie było zastosowane tylko tam gdzie chcemy.


To jest <strong>przykład</strong> formatowania = To jest przykład formatowania

To jest <em>przykład</em> formatowania = To jest przykład formatowania


To jest <em><strong>przykład</strong></em> formatowania = To jest przykład formatowania


To jest <strike>przykład</strike> formatowania = To jest przykład formatowania

W ten sposób można posługiwać się również innymi tagami:  • <u></u> - powoduje podkreślenie tekstu
  • <center></center> - wyśrodkuje tekst lub zdjęcie
  • <sup></sup> - powoduje podniesienie tekstu do indeksu górnego
  • <sub></sub> - powoduje obniżenie tekstu do indeksu dolnego
  • <small></small> - powoduje zmniejszenie czcionki
  • <big></big> - powoduje powiększenie czcionki
  • <font color="red"></font> - powoduje zmianę koloru tekstu na czerwony
  • <font color="#FF0000"></font> - tak samo jak wyżej, ale przy użyciu kodu koloru HEXŁatwe, prawda? Przejdźmy do wstawiania linków. Pamiętajcie, że w opisach można wstawiać tylko dozwolone linki. Wikipedia, strony zawierające reklamy itp. odpadają.

Tutaj znowu sięgamy po tag.

Jeśli chcesz kliknąć <a href="http://www.geopyra.pl">TUTAJ</a>, żeby odesłać na stronę Geopyry. = Jeśli chcesz kliknąć TUTAJ, żeby odesłać na stronę Geopyry.

Jeśli chcesz kliknąć <a href="http://www.geopyra.pl" target="_blank">TUTAJ</a>, żeby otworzyć stronę Geopyry w nowej karcie / nowym oknie. = Jeśli chcesz kliknąć TUTAJ, żeby otworzyć stronę Geopyry w nowej karcie / nowym oknie.
W opisach przydają się też zdjęcia. Najpierw trzeba je gdzieś umieścić w internecie skąd można mieć bezpośredni link. Najłatwiej dodać je do galerii skrytki. Żeby to zrobić, wejdź na stronę swojej skrytki i kliknij 'Prześlij zdjęcia'. Menu znajdziesz w górnej części po prawej stronie. Po dodaniu zdjęcia pojawi się ono na głównej stronie skrytki tuż nad miejscem, w którym będą wpisy znalazców.Bezpośredni adres tego zdjęcia widoczny na szarym polu to jest to, czego potrzebujesz. Żeby go uzyskać wystarczy kliknąć tam gdzie wskazuje kursor na powyższym screenie prawym przyciskiem myszy i wybrać 'Kopiuj link odnośnika', 'Copy link location' czy jakkolwiek to Wasza przeglądarka nazwie. Macie w ten sposób bezpośredni link w schowku.

Teraz w opisie, w miejscu, w którym chcecie, żeby zdjęcie się pojawiło wpisujecie następujący kod:

<img src="wklej_tutaj_skopiowany_link" width="100%" />

100% oznacza, że zdjęcie zajmie 100% szerokości opisu. Możecie zmienić ten procent na dowolny. Jeśli chcecie, żeby zdjęcie było wyśrodkowane w opisie umieszczacie je między tagami <center> i </center> czyli <center><img src="wklej_tutaj_skopiowany_link" width="100%" /></center>Dodatkowe:

<br/> - w miejscu, w którym wstawisz ten tag przeskoczysz o linijkę w dół; jeśli wstawisz dwa takie tagi, przeskoczysz o dwie linijki w dół itd.

Przykład:

Przykładowy<br/>tekst = Przykładowy
tekst


Przykładowy<br/><br/>tekst = Przykładowy

tekst

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was przydatny. Jeśli nie znaleźliście powyżej tego czego potrzebujecie, dajcie znać.