Przejdź do głównej zawartości

GEOpyra 2021 - statystyczne podsumowanie roku

Minął rok 2021, kolejny pod znakiem epidemii oraz pojawiających się i znikających różnych obostrzeń. W świecie geocachingu dokuczliwy był zwłaszcza zakaz organizowania eventów, obowiązujący aż do maja. Na szczęście nie było zakazu publikacji nowych skrytek, co miało miejsce wiosną 2020 roku.

Prezentuję opracowanie statystyczne dotyczące aktywności GEOpyry w minionym roku. Opiera się ono na danych z dwóch portali: geocaching.pl oraz project-gc.com. Nie uwzględniają one keszy typu lab oraz wydarzeń.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku w województwie wielkopolskim aktywnych było 4408 skrytek (bez wydarzeń i Lab Adventure), z czego nieco ponad 80% stanowiły kesze tradycyjne.


W 2021 roku w województwie wielkopolskim zostało założonych 864 keszy (nie uwzględniono wydarzeń, lab cachy i skrytek zarchiwizowanych), z czego 744 stanowiły tradycyjne (najwięcej w Polsce!), 69 zagadkowe, 46 multi (też najwięcej w Polsce!) i 5 letterboxy.

Najstarszą istniejącą skrytką jest „Karczemka - MaCz003” (powiat pleszewski), opublikowana 24 kwietnia 2007 roku, a więc niebawem będzie obchodzić 15-lecie. Właścicielem kesza jest Marcinek. W 2021 roku najczęściej znajdowaną skrytką był Dzwon Pokoju (właściciel: leito76) – aż 241 razy (liczą się wpisy od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021), co daje temu keszowi 39 miejsce w całym kraju.


Keszerem, który założył najwięcej keszy w 2021 roku spośród wszystkich „geopyrowiczów” jest mstachul, autor aż 111 nowych skrytek, co jest drugim wynikiem w kraju. Brawo! I dziękujemy!


Kesze są zakładane między innymi po to, by inni ich szukali. Zobaczmy, kto w minionym roku znalazł najwięcej skrytek. Według PROJECT-GC spośród wszystkich keszerów z województwa wielkopolskiego zdecydowanie dominował Pidgor-Team! Duet, ukrywający się pod tym nickiem zalogował od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 aż 1924 znalezienia! Brawo! To znakomity wynik, w całym kraju tylko 10 użytkowników  miało więcej znalezieni. Gratulacje! 


Nikomu z Wielkopolski nie udało się „zaliczyć” w ubiegłym roku wszystkich województw (w całym kraju udało się to tylko 7 użytkownikom). Najbliżej tego był piotrjot, który logował znalezienia w 13 województwach. Z kolei kesze w największej liczbie powiatów odszukała nadulka – 75. Natomiast Marcinmo swoją aktywność geocacherską realizował w największym stopniu (spośród innych GEOpyrek) w wymiarze międzynarodowym – w minionym roku znalazł skrytki aż w 14 krajach. W całym kraju tylko jeden użytkownik ma więcej państw (15).Dla części z nas wyjątkowe emocje budzi pojawienie się nowej skrytki i wyścig po FTFa. Od dawna jednym z liderów w tej kategorii jest Fidellino, który w minionym roku zalogował aż 189 pierwsze znalezienia skrytek (34% wszystkich swoich znalezień w 2021 roku). Nikt w całej Polsce nie ma więcej FTFów! Brawo, brawo, brawo! Wielki szacun! I gratulacje! 


To tylko niektóre zestawienia, do wygenerowania większej liczby zapraszam na wspomniane na wstępie strony internetowe. Geocaching to przede wszystkim zabawa, dzięki której można wyjść z domu, spotkać się ze znajomymi, miło spędzić czas, poznać ciekawe miejsca i historie z nimi związane. Wszystko inne jest małoznaczącym dodatkiem. Tak jest też z przedstawionymi w tym opracowaniu zestawieniami. Proszę nie przywiązywać do nich większej wagi, ani – broń Boże – nie traktować geocachingu jako rywalizacji. Bawmy się tak jak kto lubi. I tego życzę na 2022 rok.