Przejdź do głównej zawartości

Świętujemy 20 lat Earthcachy!

20 lat temu, a dokładnie dnia 10.01.2004 we wschodniej Australii powstał pierwszy kesz typu Earthcache (GCHFT2). Z tej okazji w Gliwicach został zorganizowany event "2024: Odyseja Earthcache!" (GCAHCT4), na który zjechali się keszerzy z całej Polski, by wspólnie celebrować 20 lat EC. Reprezentacja GEOpyry w osobach Pidgor-Teamu również wybrała się na to wydarzenie.

Do uczestnictwa w eventach organizowanych przez CopernicusHigh nikogo namawiać nie trzeba, bo to klasa sama w sobie. Mnóstwo atrakcji, zabawy, konkursy, losowanie nagród, niesamowita atmosfera, wszystko dopięte na ostatni guzik. Tłumy keszerów z całego kraju, bo warto przejechać nawet pół Polski, aby uczestniczyć w takich eventach. Kto nigdy nie był na żadnym evencie CopernicusHigh, to gorąco do tego zachęcamy. Na pewno się nie zawiedziecie!

Wydarzenie odbyło się w sobotę 13.01.2024 w budynku Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Event rozpoczął się w samo południe, a już po 15 minutach zaplanowane były pierwsze atrakcje. Plan przedstawiał się następująco:

12:00-12:15  Rozpoczęcie
12:15-13:00  Geologia na paluszkach, czyli sztrykujemy amonita (bez drutów)
13:00-13:40  ‘EarthCache-co, gdzie, kiedy’ – początki i dzień dzisiejszy Earthcache
13:50-14:30  ‘MineCraft w realu’ – warsztaty dla małych i dużych geologów oraz minecraftowców
14:40-15:00  ‘Skały i Minerały’ – quiz z nagrodami
15:00-15:40  ‘Geologia i fantastyka naukowa - ściśle jawne inspiracje’ – wykład


Ciekawym punktem w powyższym harmonogramie było wyplatanie amonitów z włóczki. Warsztaty prowadziła niezwykle zaangażowana prowadząca, która cierpliwie tłumaczyła nawet największym włóczkowym ciamajdom tajniki sztrykowania. 

   
Na evencie swój wykład poprowadził Mroczny Lord Vader, który prywatnie jest pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego, o geologii wie wszystko i żadne pytanie w earthcachu nie jest w stanie go zagiąć. Tematem prelekcji były geologiczne inspiracje zawarte w filmach fantastycznych. Temat lekki i z przymrużeniem oka, ale przemycający wiele geologicznych ciekawostek.

Uczestnicy eventu mieli okazję również zmierzyć się z quizem geologicznym, w którym wielu zdobyło maksymalną ilość punktów. To znaczy, że wiedza keszerów z dziedziny geologii jest bardzo imponująca. To z pewnością zasługa dziesiątek rozwiązanych earthcachy, które przemycają wiedzę z tej dziedziny i uczą poprzez dobrą zabawę! W konkursie można było wygrać nagrody ufundowane przez sklep keszomaniacy.pl, a następnie rozlosowane zostały upominki również ufundowane przez sklep keszomaniacy.pl oraz Państwowy Instytut Geologiczny.

Jak na urodziny przystało, atrakcją eventu był urodzinowy tort, którego kolorowe warstwy imitowały budowę wnętrza Ziemi. Kawałeczki tortu rozeszły się jak ciepłe bułeczki, wszak niecodziennie mamy możliwość konsumowania wnętrza planety i do tego w słodkim wydaniu. Tort był okolicznościowo ozdobiony, a zapalone świeczki oznajmiały, że Earthcache mają już 20 lat!

W trakcie eventu można było wziąć udział w zabawie sensorycznej polegającej na macaniu w zamkniętym woreczku różnych obiektów geologicznych, a zadaniem było odgadnąć co znajduje się w środku. W międzyczasie na piętrze wyżej odbywała się wystawa i giełda minerałów, na której obecni mogli podziwiać okazałe zbiory minerałów, skamieniałości, meteorytów, a także zakupić je do swojej kolekcji. Tuż obok znajduje się Muzeum Geologii Złóż, które również było otwarte dla uczestników eventu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowego okolicznościowego drewniaka.To był event na najwyższym poziomie, zorganizowany z pasją do Geocachingu i do Earthcachy. Każdy bawił się znakomicie, moc atrakcji powodowała że nikt nie mógł poczuć się znudzony, a 4 godziny minęły jak z kesza strzelił :)


Pidgor-Team