Przejdź do głównej zawartości

Ustalanie współrzędnych do założenia skrytki

Pytanie o to w jaki sposób ustalić współrzędne założonej przez siebie skrytki pojawia się bardzo często. Poniżej krok po kroku co i jak. Jak zwykle materiał związany ze sprzętem na Androida, na inne platformy mogą być inne aplikacje, ale zasady pozostaną dokładnie te same.

Androidową aplikacją, którą z całą mocą polecam to GPS Status & Toolbox

Krok po kroku jak ja zbieram współrzędne:
  • Odpalam aplikację stojąc w punkcie, który chcę zmierzyć


  • Wygląda tak. Na ekranie dużo informacji, ale skupmy się na dwóch miejscach - Błąd, czyli (nie)dokładność pomiaru oraz same współrzędne. Spójrzcie na pierwszy pomiar po złapaniu zasięgu satelit

  • Mając odpaloną aplikację idę kilkadziesiąt metrów w jedną stronę, kilkadziesiąt w drugą, kilka jeszcze w jedną i wracam na miejsce. Pomiar się stabilizuje i w pewien sposób uśrednia. Trochę się zmienił, nie? Dodajcie swoją dokładność do dokładności urządzenia osoby szukającej kesza i jeśli nie zrobicie tego dobrze, może być klops. Warto się przyłożyć. Mając współrzędne możemy je zapisać, udostępnić itp. Poniżej co to znaczy udostępnić. Należy wywołać Menu (prawy górny róg).

  • Możecie wybrać przesłanie współrzędnych mailem, SMSem, zapisać jako notatkę i wiele innych opcji

  • Można też skopiować do schowka


Uzyskane w ten sposób współrzędne będą dość dokładne. Oczywiście dokładność będzie zależeć od wielu czynników - sprzętu, pogody, okolicy, w której mierzymy (beton, stal i linie wysokiego napięcia lubią robić dżołki z pomiarami), więc w przypadku wątpliwości warto zrobić kilka pomiarów, żeby upewnić się w ich poprawności. Sami wiecie, że nic tak nie irytuje jak współrzędne walnięte o kilkadziesiąt metrów. Nie o to w tej zabawie chodzi :)